Londýn je metropole Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Londýn je také hlavním městem Anglie. Světovou metropolí je dnes Londýn spíše historicky, kdy byla Velká Británie díky svému loďstvu a koloniím dominantní mocností celého světa. Stále však je Londýn především jedním z největších a nejdůležitějších finančních center světa.

V Londýně najdeme hned čtyři památky světového dědictví UNESCO. Westminsterské opatství do kterého patří Westminsterský palác a kostel svaté Margarety.  Pevnost Tower, Grenwich a Kálovská botanická zahrada. Mezi další známé stavba a památka patří Buckinghamský palác, most Tower Bridge, hodinová věž Big Ben či London Eye (Londýnské oko) – největší ruské kolo v Evropě.

Londýn stojí na řece Temži, která podléhá přílivu a odlivu, její hladina se tak v průběhu dne i noci mění. Kvůli nebezpečí povodně ve směru od moře při přílivu, vznikla na Temži v západní části Londýna unikátní stavba Thames Barrier, jejíž pomocí je možné během třiceti minut uzavřít proud řeky Temže tak aby do Londýna nemohla proniknout povodňová vlna.

Finanční centrum Londýna a z velké čáti i současného světa tvoří londýnská čtvrť City, s moderními budovami a starou budovou banky London of England, která se pod nimi krčí. Další finanční centrum tvoří čtvrť bývalých doků a dnes moderních mrakodrapů Docklands. Londýn je jedním z nejvíce kontrastních měst v Evropě, kde se prolíná moderní a historická architektura. Vznik moderních budov umožnil i obrovský požár (Big Fire), který v 17tém století zničil téměř celý Londýn.

K Anglické tradici patří velká muzea, která jsou díky koloniální minulosti Anglie plná sbírek z celého světa. Mezi nejznámější patří Britské muzeum (British Museum), Přírodovědecké muzeum (Natural History Museum), muzeum válečnictví, muzeum námořnictví či muzeum moderního umění Tate Modern. Na Trafalgarském náměstí (Trafalgar square) se nachází Národní galerie (National Gallery). Vstupy do všech muzeí i do galerie jsou zdarma, jako součást anglického vzdělávání.

Londýn je známý i díky prestižním obchodům ve čtvrti West End na Piccadilli Circus. Světoznámý Harrods pak nedaleko Hyde Parku, na jeho jižní části.

Londýn je také nejčastějším hostitelem olympijských her. V roce 2012 se zde konaly již třetí letní olympijské hry.

 

Počet obyvatel: 8 174 100
Stát: Velká Británie, Anglie

 

Odkazy:
Londýn na Wikipedii
Oficiální stránky města Londýn
Stránky věnující se Londýnu

Be Sociable, Share!
Doporučujeme
Magazín pro ženy Buď ženou.